Zaznacz stronę

Wakacje pod namiotem…

Namioty turystyczne 

Wakacje już w pełni, więc nie ma na co czekać tylko pakujemy namiot turystyczny i jedziemy za miasto na weekend lub na dłużej…..  Spędzenie kilku dni pod namiotem może być bardzo miłą formą spędzania czasu na łonie natury, a dla dzieciaków wielką frajdą.  Pamiętajmy jednak o dobrym przygotowaniu do takiej „wyprawy”. Nawet mały deszczyk może sprawić nie miłą niespodziankę i zepsuć wszystko. Jeśli dobrze dobierzemy nasz sprzęt biwakowy , to nie będzie nam straszna żadna pogoda.

Najpierw musimy zaplanować co chcemy robić. Gdzie jedziemy i z kim jedziemy –  czy z żoną , dzieciakami nad Solinę , a może z kumplem w góry 😉 Przede wszystkim musimy wybrać dobry , śpiwór, matę oraz namiot. Dziś wybierzemy odpowiedni namiot turystyczny.

Kopułka

Namioty turystyczne są zróżnicowane ze względu na wielkość i rodzaj konstrukcji.  Najbardziej popularne są namioty kopułkowe (popularnie zwane Igloo). Tego typu namioty bardzo dobrze sprawdzają się podczas wypadów wędrownych, gdzie musimy cały sprzęt nieść na plecach. Są one stosunkowo lekkie, stabilne i bardzo łatwe w rozkładaniu, nawet w awaryjnej sytuacji. Stelaż składa się z 2 elastycznych masztów krzyżujących się na szczycie kopułki. Jeśli wybierzemy bardziej rozbudowaną wersję to dochodzą ewentualnie dodatkowe maszty w przedsionkach.  Przedsionki w takich namiotach są bardzo przydatne , jako magazynek na buty, plecak i pozostałe rzeczy niepotrzebne wewnątrz – które zajmowałyby dodatkowe miejsce. Jest to przydatne rozwiązanie. Pamiętajmy również, że cyferka przy nazwie modelu namiotu oznacza ilość osób jakie powinny wygodnie zmieścić się w tym namiocie. Tego typu namioty są zazwyczaj niskie i nie da się w nich swobodnie wyprostować na stojąco.

Jeśli nie zależy nam TYLKO na spaniu w namiocie, ale nawygodnym życiu w nim przez kilka dni na kampingu to powinniśmy poszukać namiotu typowo rodzinnego. Są to namioty w których dorosła osoba powinna się bez problemu wyprostować (wys. wewn. ok 210 cm). Są one wyposażone w 2-3 a czasem 4 i więcej osobnych sypialni. Oprócz sypialń jest bardzo duży
przedsionek/korytarz w którym spokojnie zmieści się stolik i kilka krzeseł, a nawet szafki czy TV. Oczywiście co kto lubi ,ale takie opcje również są dostępne.  W takim namiocie nie straszny nam deszcz na kampingu, bo nadal można wygodnie zjeść śniadanko i nie kapie nam na głowę. 

POP-UP TENT 

to tak zwany namiot samorozkładający się. Wystarczy go wyciągnąć z pokrowca i gotowe. Są one łatwe w rozkładaniu, ale ze spakowaniem go z powrotem już nie jest tak łatwo. Polecam przetestowanie składania w domu przed wyjazdem. Unikniemy dzięki temu kilku nerwowych chwil podczas pakowania się po biwaku. 

Mimo to zawsze upewnijmy się czy wymiary interesującego nasz namiotu są odpowiednie, żeby nie okazało się już na wyjeździe , że namiot wewnątrz ma 195 cm długości a osoba która w nim powinna spać 200 cm J. 

Przy zakupie powinniśmy zwrócić uwagę na materiał z jakiego został wykonany. Nie powinniśmy się przejmować parametrami tropiku. Jeśli namiot jest dobrze rozciągnięty to woda i tak nie dostanie się do środka bo spłynie po ściankach. Najlepszym przykładem tego są najwyższej klasy namioty kempingowe zrobione z bawełny. Taki namiot bardzo dobrze „oddycha”, przez co czujemy się w jego wnętrzu lepiej. Ważna jest jednak podłoga. Ona nie może zwieść. Ale tu często się zdarza, że producent nie podaje parametrów materiału tylko jest on w 100% wodoszczelny. Jeśli parametr został podany to powinien on być na poziomie 5 000 – 10 000 mmHH H2O.

  Pielęgnacja

  Po udanym lub nie udanym wypadzie , ZAWSZE musimy pamiętać o wysuszeniu namiotu. Nawet jeśli nie padało to namiot mógł zawilgnąć od pary skondensowanej wewnątrz w ciągu nocy lub od rosy. Jeśli pakujemy mokry namiot to musimy go w pierwszej możliwej chwili wypakować i dokładnie wysuszyć. Jeśli pozostawimy wilgotny namiot na kilka dni to na pewno się zagrzybi. I nie chodzi tu tylko o brzydki zapach ale również o zdrowie użytkownika. Zarodniki niektórych grzybów są szkodliwe , a czasem nawet rakotwórcze. 

Przydatnym nawykiem może się okazać sprawdzanie czy wszystkie części są w komplecie po biwaku a nie zaraz przed. Będziemy mieli  wystarczająco dużo czasu żeby uzupełnić braki. 

Impregnacja w namiocie jest równie ważna co w kurtkach przeciwdeszczowych. Nie zaniedbujmy tego i każdej wiosny zaimpregnujmy dokładnie tropik i podłogę.

Tak zadbany namiot turystyczny na pewno długo nam posłuży, na pewno nas nie zawiedzie i będziemy z niego bardzo zadowoleni.

Może zainteresuję Cię…

ABC Bezpieczeństwa w górach

ABC Bezpieczeństwa w górach

Z tego wpisu dowiesz się co zabrać ze sobą w góry. Jak przewidzieć pogodę i zachować się w czasie burzy w górach.

POPULARNE KATEGORIE

Kurtki
męskie

Spodnie
męskie

Buty
turystyczne

Plecaki
i torby

Damskie
kurtki