Zaznacz stronę

Membrana – czyli dlaczego kurtka przeciwdeszczowa nie przecieka.

Kurtka przeciwdeszczowa

Już na początku lat 50-tych ubiegłego wieku zaczęto się zastanawiać jak sprawić, żeby robocza odzież przeciwdeszczowa z brezentu , była nie tylko wodoszczelna , ale również przepuszczała pot na zewnątrz ( oddychała). Przez przypadek w latach 30tych odkryto politetrafluoroetylen (ePTFE – opatentowany przez firmę DuPont jako TEFLON®), ale wtedy jeszcze nie było wiadomo , ze można go wykorzystać do produkcji odzieży. Dopiero w 1969 roku firma W.L. Gore stworzyła najbardziej znaną na świecie membranę Gore TEX®, wykorzystywaną na początku w kosmicznych kombinezonach NASA.

Czym jest membrana???

W dużym uproszczeniu jest to cienka warstwa chroniąca nas przed wiatrem i wodą od zewnątrz , która równocześnie pozwala na odprowadzenie potu na zewnątrz.  Wytłumaczę jak to działa na przykładzie membrany eVent® (ePTFE). Jest to membrana mikroporowata. Ma w sobie mikroskopijne pory. Każdy z nich jest mniejszy od cząsteczek wody( deszcz) , ale większy od cząsteczek pary wodnej ( pot wychodzi z nas w postaci pary wodnej), dlatego woda z zewnątrz nie dostaje się do środka, ale pot podczas wysiłku bez problemu wydostaje się na zewnątrz. Przy dzisiejszym rozwoju technologii , różne firmy walczą ze sobą, nie o wysoki parametr wodoszczelności , ale oddychalności . Nie jest sztuką wyprodukować wodoszczelną kurtkę. Sztuką jest wyprodukowanie wodoszczelnej kurtki, która „oddycha”.

Wodoszczelność

Producenci przeważnie podają parametr wodoszczelności membrany użytej w danej kurtce na poziomie 3 000 do 40 000 mm. Ale co to dla nas oznacza w rzeczywistości? Jest to ciśnienie lub wysokość słupa wody podawana w mm. Im wyższy parametr tym większa wodoszczelność. Dla zwykłego użytkownika membrana o parametrze 10 000 mm H2O jest w zupełności wystarczająca. A to dlatego , że ta wartość odpowiada w przybliżeniu, naciskowi podczas przyklęku (na rzepkę) osoby ważącej 95 kg. Spodnie o niższym parametrze nie spełnią swojej roli i będą przemakać. Jeśli nie zamierzamy klęczeć w mokrym śniegu to powinno nam wystarczyć
8 000 mm H2O – odpowiada to ciśnieniu wywieranemu przez spadające krople podczas burzy ( duże krople i silny wiatr).

kurtka przeciwdeszczowa - membrana gore tex
kurtka przeciwdeszczowa – membrana gore tex

Paroprzepuszczalność ( oddychalność) – jest to parametr bardzo trudny do porównania w różnych produktach. Nie ma ustalonego jednolitego sposobu badania tego parametru. Jednak przeważnie firmy podają „oddychalność” w g/m2/24h – ile g wody jest w stanie odparować przez m2 membrany przez 24h. Tak na prawdę na własnym karku poczujemy różnicę. Ale w dużym uproszczeniu , kurtka o parametrze 5 000 g/m2/24h nie będzie lepsza od worka foliowego. Dopiero przy membranach o parametrze powyżej 10 000 g/m2/24h czujemy się bardziej komfortowo = sucho.

Najlepsze firmy produkujące membrany mikroporowate (eVent® , Polartec®Neoshell®) podają jednak parametr przepuszczalności powietrza w l/m2/s. Jeśli parametr jest na poziomie 0.5l/m2/s jest to już znakomita oddychalność.

Podczas wyboru kurtki przeciwdeszczowej, weźmy pod uwagę przede wszystkim do czego będziemy jej  używali. Jeśli chcemy jej używać na co dzień i do pracy to najważniejsze , żeby się nam podobała i na pewno nie przemokła. Ale jeśli chcemy iść na spacer z psem, polowanie lub trekking w góry – zwróćmy uwagę na to czy kurtka oddycha wystarczająco , a dzięki temu będziecie zawsze czuli się komfortowo.

Kurtka przeciwdeszczowa – tutaj dostępne na naszej stronie.

Może zainteresuję Cię…

ABC Bezpieczeństwa w górach

ABC Bezpieczeństwa w górach

Z tego wpisu dowiesz się co zabrać ze sobą w góry. Jak przewidzieć pogodę i zachować się w czasie burzy w górach.

POPULARNE KATEGORIE

Kurtki
męskie

Spodnie
męskie

Buty
turystyczne

Plecaki
i torby

Damskie
kurtki