Zaznacz stronę

Polar to nie wszystko….

POLAR – druga warstwa

W innym artykule pisałem o bieliźnie termicznej. Już wtedy delikatnie poruszyłem temat ubierania  „na cebulkę”. Jest to  system warstwowego ubierania się opartego na odpowiednim wyborze poszczególnych części odzieży tzw. warstw, aby cały zestaw dawał na poczucie komfortu. Musimy więc być dobrze chronieni przed warunkami atmosferycznymi, nie może nam być za zimno ani za ciepło, oraz musi nam być sucho.

Tym razem skupimy się na drugiej warstwie – pełni ona funkcję przede wszystkim izolującą ,  ale równocześnie musi dobrze przepuszczać parę wodną (pot) na zewnątrz. Tu w zależności od warunków i aktywności fizycznej będziemy wybierać różne materiały. Od popularnych polarów , bluzy stretchowe, swetry z naturalnego jak i syntetycznego puchu czy softshell.

O każdej z warstw można bardzo długo opowiadać więc podzielimy to na kilka osobnych artykułów. 

POLAR (fleece)– jest to bluza wykonana miękkiego, przyjemnego w dotyku poliestru, o strukturze baranka czy weluru a czasem nawet futerka.  Taka struktura tworzy przestrzeń dla powietrza, które jest najlepszym izolatorem.Tworzą się kieszenie z powietrzem ogrzewane przez ciało użytkownika. Dzięki temu mamy bardzo dobrą ocieplinę przy stosunkowo niskiej wadze produktu. Materiał ten jest również bardzo elastyczny i nie krępuje ruchów, a co ważne dla miłośników
przyrody i lasu nie szeleści.

Podczas decyzji o zakupie polara, musimy wziąć pod uwagę różne grubości materiałów. Najpopularniejsze gramatury (ciężar materiału w gramach na metr kwadratowy) to 100,200 i 300 g/mkw. Różne firmy podają różne gramatury ale to jest najbardziej standardowy podział. Oczywiście im większa gramatura tym cieplejszy materiał.

Materiał polarowy jest bardzo odporny i nawet po wielu praniach ma te same właściwości i wygląda nadal jak nowy. Dotyczy to markowych materiałów. Wiodącym producentem tego typu tkanin jest POLARTEC® – od nazwy tej firmy pochodzi nazwa POLAR.  Z materiałów tej firmy korzystają wszystkie wiodące marki odzieży turystycznej i sportowej. Polartec® w swojej ofercie ma dziesiątki różnych materiałów o różnych właściwościach i gramaturach. Każdy z nich ma inne właściwości  izolacyjne i gramatury.

Producenci odzieży sportowo turystycznej mają w ofercie również modele hybrydowe polarów. W takiej bluzie zastosowano 2 różne materiały tak aby była bardziej funkcjonalna. Głównym materiałem może być grubszy polar np.200-300 ale w miejscach newralgicznych (np.pod pachami) są wstawki z cieńszego i elastycznego materiału. Taka kombinacja pozwala na lepsze odprowadzanie potu , w miejscach gdzie jest to najbardziej potrzebne, a przy tym reszta korpusu jest dobrze
izolowana i nie narażona na chłód. Stretchowe wstawki poprawiają również komfort ruchów.

Przed zakupem bluzy polarowej musimy wziąć pod uwagę różnice konstrukcyjne między różnymi modelami. Oprócz gramatury mamy do wyboru różne kroje. Wysoka stójka, krótki zamek ¼ czy pełny zamek na całej długości. Czy chcemy kaptur czy nie. A jeśli tak to czy ten kaptur zmieści się pod kapturem kurtki i będzie się dobrze pod nim układał.
Zwróćmy również uwagę na ilość kieszeni i sposób ich zamykania. Czy zamki w kieszeniach nie będą nas uwierały podczas wędrówki z plecakiem z pasem biodrowym.

Koniecznie trzeba przymierzyć czy pod spód zmieści się bielizna termiczna i czy nie jest za gruby pod kurtkę zewnętrzną – czy się po prostu pod nią zmieści. Przede wszystkim rękawy muszą być dobrze dopasowane, tam jest najmniej miejsca. Dlatego dobrze jest wziąć ze sobą na zakupy (oprócz żony czy dziewczyny) również pozostałe części zestawu „na cebulkę”.

Podczas doboru odpowiedniego polara pamiętajmy o tych kilku kwestiach. Jeśli dobrze wybierzemy polar, będziemy go często używali sam i długo nam posłuży.

Sprawdź najciekawsze propozycje na naszej stronie

Może zainteresuję Cię…

ABC Bezpieczeństwa w górach

ABC Bezpieczeństwa w górach

Z tego wpisu dowiesz się co zabrać ze sobą w góry. Jak przewidzieć pogodę i zachować się w czasie burzy w górach.

POPULARNE KATEGORIE

Kurtki
męskie

Spodnie
męskie

Buty
turystyczne

Plecaki
i torby

Damskie
kurtki